Breaking News
Home » İnternet » Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç TL 2019

Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç TL 2019

İnternet, herkes için artık bilgiye kolay erişim sağlama, eğlenceli vakitler geçirmenin çok ötesine geçmiştir. Çünkü internet, artık kapsamlı bir sanal medya dünyası kisvesinden sıyrılarak, ciddi Pazar hacmi olan sektör haline geldi. Bu yönüyle de artık insanlara yeni gelir fırsatları sunuyor. Aslında temelinde yine insanların bilgiye ve eğlenceye kolay erişim mantığı bulunuyor. Tek fark, sanal platform, diğer tüm medya platformlarından farklı olarak herkesin bu içerikleri sunabilmesidir. Yani yıllardır interneti bu amaçla kullananlar artık başkalarına bu hizmetleri vererek gelir elde edebiliyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’ de de internet, yüksek sanal piyasa hacmi oluşturuyor. Bu Pazar payının önemli kısmını ise Youtube ve yine bir Google kuruluşu olan “Adsense” oluşturuyor. Yüksek kazanç söylemleri doğal olarak Youtube 1 milyon izlenme kaç TL 2019 şeklinde soruların merak edilmesine neden oluyor. Özellikle doların, 2018’in ikinci yarısından beri önü alınamaz şekilde artmaya devam etmesi, merakın daha da artmasına neden oluyor.

Youtube görselliğiyle diğer dijital iş olanaklarına göre daha hızlı etki alınabilmesinden, bir adım önde bulunuyor. Dünyanın her yerinde sadece çeşitli içerikler üreterek, milyonlarca dolar kazanan insanlar sürekli gündeme geliyor. Youtube kendi fenomenlerini ve ünlülerini yaratır hale geldi. Youtube kanalında yayın yapanlar “Youtuber” adıyla anılıyor. Bu kişiler, sadece Youtube’ ye video içeriği yükleyerek, kazanç elde edebiliyor. Her internet kullanıcısı, Youtube üzerinde kendisine kanal açabiliyor. Milyarlarca dolarlık pazardan pay alabilmek içinse bu kanallara video içerikleri yükleyerek, diğer kullanıcıların ilgisini çekmek gerekiyor. Youtube kanalında paylaşılan her videoya özel “izlenme oranı” üzerinden belirlenmiş ücretlerle, kazanç elde ediliyor. Üstelik bir konuda ileri seviyede bilgi ya da tecrübeye de gerek bulunmuyor. Aslında Youtube’den devasa gelirler elde eden kullanıcıların kanallarındaki içeriklere bakıldığında potansiyel daha iyi görülüyor. En basit örneğiyle kullanıcı bilgisayar oyununu oynayışını bile kayıt altına alarak, “özgün” ve “ilgi çekici” bir video içeriği oluşturabiliyor. Bu fırsatlarda eğlenirken, para kazanma mantalitesini ortaya çıkartıyor. Dolayısıyla da Youtube 1 milyon izlenme kaç TL 2019 güncel verilerini merak edebiliyor.

Youtube Bin Abone Kuralı

Youtube kanalı açan kullanıcılar, video içerikleriyle Youtube 1 milyon izlenme kaç TL 2019 gibi soruların yanıtını bireysel deneyimiyle bile öğrenebilir. Ancak Youtube kanalı açıp, içerisine birkaç video yüklemeyle hemen anında para kazanılmaya başlanamıyor. Bunun için Youtube’ nin belirlediği Youtube para kazanma şartları sağlanmalıdır. Dönem dönem değişen bu şartlar son olarak 2019 yılında değiştirildi. 2019 Youtube şartlarına göre kanal sahiplerinin 1000 aboneye ulaşması gerekiyor. Ayrıca kanalında yayınladığı videoların son 1 yıl içerisinde “4000 saat” izlenmeyi geçmesi gerekiyor. Bu iki şartın sağlanmasıyla Youtube’ den gelir elde edebilmek mümkün oluyor. Tabii ki diğer önemli koşullar olan özgün ve telifsiz içerik niteliklerine de uygun olmalıdır. Ayrıca tartışmalı ve hassas konular, uyuşturucu madde özendirmesi, nefret ve ırkçılık söylemleri, aile ve toplum yapısına hakaret ve cinsel/erotik nitelikli içeriklerden kaçınılmalıdır.

Youtube Kazanç Sistemi Nasıl Çalışır?

Youtube, kanal sahipleri için standart olarak belirlediği bir ücretlendirme uygulamıyor. Özellikle de Youtube 1 milyon izlenme kaç TL 2019 gibi gündeme gelen soruların yanıtını da bu oluşturuyor. tüm internet dünyasında yanılgıya düşülen “izlenmeye göre gelir” sistemi bulunmuyor. Aslında bu durum hem doğru hem değil. Çünkü Youtube;

İçerik dili,

İçerik uzunluğu,

İçeriğin hedef kitlesi (yaş),

İçeriğin izlendiği ülke,

Gibi kriterler üzerinden ücretlendirmeler gerçekleştiriyor. Bunu da izlenme sayısından değil, videolarda pek çok kullanıcının şikayet ettiği reklamlara olan tıklamalardan yapıyor. Temelinde Adsense sistemi bulunuyor. Yani örneğin; Bankacılık ve finans sektöründe reklam verenlerin yüksek potansiyeli bulunuyor. Dolayısı ile de Google’ nin yani Youtube’ nin bu sektördeki video içeriklerine verdiği reklam başına tıklama ücreti diğer sektörlere göre daha yüksek oluyor. Dolayısıyla izlenmeye göre ne kadar gelir elde ederim sorusu için bu sınıflandırmalardan bir ortalama hesaplanabiliyor. Bu durumda da bir kullanıcı Youtube 1 milyon izlenme kaç TL 2019 sorusu için 800-100 TL yanıtını verebilir. Bir başka kullanıcısı ise 2000-3000 TL yanıtını verebilir. Yani bu ortalamalarda da ciddi değişkenler olduğu unutulmamalıdır.

Ülkesel bazda bakıldığında ücretler çok değişiyor. Özellikle ABD’de Youtube kanal sahibi 1 milyon izlenme için 10 TL kazanç elde ediyorsa bu rakam Türkiye’ de çok düşüyor. Özellikle de Türkiye’ de aynı izlenme oranına (aynı kategoride/alanda) 3-4 TL aralığında değişebiliyor. Dolayısıyla Youtube kanalı açıp, gelir elde etmeye başlamadan önce bu ufak detayların gözden geçirilmesi gerekir. Ancak Youtube’ de sadece bu yöntemle kazanç olmadığının da unutulmaması gerekir.

Youtube’de Nasıl Kazanç Sağlanır?

Youtube’ de kazanç sağlamak isteyenler için sunulan 5 farlı yöntem bulunuyor. İlk yöntem üst kısımda da belirtilen örneği kapsayan Youtube İş Ortağı olunmasıdır. Bu durumda video içeriğindeki reklamlara gelen tıklamalardan Youtube reklam kazancı sağlanır. İkinci yöntem ise “Satış Ortaklığı” veya “Sponsor” ile markalarla çalışmaktır. Ancak bunun için gerçekten dikkat çekici bir konuya veya geniş kitleye aktif biçimde ulaşabiliyor olmak gerekir. Aksi halde markaların bu konuda ikna edilebilmesi mümkün olmaz. Üçüncül olarak Youtube kanalı üzerinden tanıtımını yaparak ürün, mal veya hizmet satışı yapılmasıdır. Dördüncü yöntem ise Youtube kanalına destek için “Hayran Fonlaması” platformlarıdır. Bu platformlarda oluşturulacak fonlara, izleyici/takipçi/hayran tarafından destek sağlanabilir. Son olarak ise “Kitlesel Fonlama” platformlarının kullanımıdır. Bu noktada “Indiegogo” gibi platformlarda istenen projeye ilişkin sunum gerçekleştirerek, dünyanın farklı yerlerinden yardımcı/ortak bulunabilir.

Bu 5 farklı yöntemi de tüm kullanıcılar gerekli şartları oluşması durumunda kullanarak Youtube’ de gelir elde edebilir. Tabii ki tüm bunların ötesinde “özgün içerik”, “dikkat çekici içerik”, “telifsiz içerik” ve nispeten “başarılı montajlanmış içerik” yüksek izlenme oranlarının yakalanabilmesi açısından çok önemlidir. Bu kriterlerin sağlanmasıyla sektöre/kategoriye göre Youtube 1 milyon izlenme kaç TL 2019 sorusunun yanıtını deneyimle bulabilmek içten bile değil.

Youtube 1 Milyon İzlenme Kazanç Hesaplaması

Youtube kanalında kazanç elde edebilmek için önemli değişkenler söz konusudur. Bu sebeple de Youtube 1 milyon izlenme kaç TL 2019 için tek bir meblağ ile sonuç sağlanamaz. Ancak insanoğlunun merakı, yeni Youtuber’ların heyecanları en çok gündeme gelen konulardan birisi olmasına engel olamıyor. Bu yüzden de genelleme yaparak, bir ortalama elde edilebilmesi ve Youtube 1 milyon izlenme kaç TL 2019 için bir yanıt oluşturulabilmesi mümkündür. Bu çerçevede de 2019 yılında Youtube 1 milyon izlenmede ortalama reklamlar üzerinden 400$ civarında bir kazanç elde edilebilmesi mümkün. Her ne kadar Youtube videoları izlenirken, bu aktiflik arasında insanların dikkatinin nasıl çekileceği düşünülüyor olsa da aslında çok da zorlu değildir. Çünkü yeni bir şeyi baştan keşfetmeye ya da bilimsel/akademik bir çalışma ortaya koymaya gerek yok. Zaten var olan bir konuyu/fikri (telifsiz) özgün şekilde baştan oluşturmak ya da yeni bir fikir üretmek yeterlidir. Çekim kalitesi, çekim teknikleri ve diğer teknik detaylar ise işin gelişim noktasındaki konular halindedir. Youtube için çekilen ve daha sonra yayınlanan içeriklerin kullanıcının ilgisini çekmesi en önemli konudur. Başlığı, açıklaması, görseli ve tabii ki içeriğiyle seçenek olarak karşısına çıktığı Youtube kullanıcısını kendisine çekebilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir