Breaking News
Home » Sağlıklı yaşam » Doğal Antibiyotikler Nasıl Tüketilmeli?

Doğal Antibiyotikler Nasıl Tüketilmeli?

Gribal enfeksiyonlar, üst solunum yolu rahatsızlıkları gibi virüs kaynaklı rahatsızlıklarda doktorlar, ada çayı tüketimini tavsiye ediyor. Çünkü ada çayı en güçlü doğal antibiyotikler arasında yer alır. Üstelik herhangi bir yan etki de içermez. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini temel alan ancak toplumda daha çok “gribe karşı önlem veya tedavi” gibi daha kabaca şekilde belirtilen çay ve kürlerde bu bitkiler ebeveynler ve daha yaşlı büyükler tarafından tüketilir ve çocukların tüketimi sağlanır. Zencefilli ada çayı, karabiberli ballı sıcak içecekler, bal karabiber kürü gibi özellikle kış aylarında sıkça tüketilen ürünler, havada dolaşan bakteri ve virüslere karşı direnç kazanmamızı sağlar.

Türkiye’ de zaten hemen hemen her mutfakta olan ve olmasa da kolayca bulunabilen doğal antibiyotikler, mutlaka sıkça tüketilmelidir. Vücudun hastalıklara karşı her zaman bağışıklığının güçlü kalmasını ve vücudun “düşmemesini” sağlayabilmemiz açısından çok önemli bir husustur. Her virütik ve bakteriyel hastalığa antibiyotik içerikli bitkilerle hazırlanan karışımlar, bağışıklığı kuvvetlendirdiği gibi vücudun dinç ve enerjik kalmasını da sağlar.

Hastalıklara karşı gerçekten güçlü etkiler sağlayan doğal antibiyotikler her ne kadar yapay etken maddesi taşımıyor ve yan etkisi bulunmuyor olsa da farklı hastalıklarla tepkimeye girebilir. Bu yüzden özellikle kronik rahatsızlıkları olan kişilerin doğal antibiyotikleri kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir. Pek çok hastalığa karşı tedavi edici fonksiyonlar taşıyor olsa da bu doğal antibiyotikler, güçlü içerik yapılarıyla bazı hastalıklara istinaden kullanılan ilaçlarla tepkimeye girebilir. Bunun sonucunda da yarardan çok zarar sağlayabileceği gibi “Hayati Risk” oluşmasına neden olabilirler. Yine de sağlıklı bir vücutta bile mutlaka sıklıkla bu bitkilerin tüketilmesi önerilir. Böylelikle her daim bağışıklık sistemimizi güçlendirme konusunda en etkili destekleyici faktörlerdir.

Yaşanan bir rahatsızlık olmasından dolayı bu bitkilerden uzak durmak yerine, etkilerinden yararlanmak için uzman doktor takibinde kullanımının gerçekleştirilmesi tavsiye edilir. Bu bitkilerin özellikle çocuklar tarafından sıklıkla tüketilmesi gerekir. Özellikle yeni gelişen ve doğada bulunan bakteri ve virüslerle daha önce etkileşimde bulunmamış çocukların narin vücutlarının bu bitkilerle güçlü ve dirençli kalması sağlanabilir. Çocukların bu tip ürünlerin tüketiminde pek de istekli olmasa da ilgisini çekecek ve tüketimini teşvik edecek yöntemler belirlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir