Breaking News
Home » Sağlıklı yaşam » Civan Perçemi Nedir?

Civan Perçemi Nedir?

Civanperçemi

Yaz aylarında açtığı beyaz çiçekleri ile dikkat çeken tüylü yapıya sahip Civan perçemi bitkisi, genellikle kurak topraklarda yetişebilme özelliğine sahip olan bir tür ottur. Genellikle çayırlarda karşılaşılan bitki, aynı zamanda da yol kenarlarında, tarla yollarında ve tahıl tarlası kenarlarında yetişebilme özelliğine sahiptir. İçeriğinde yer alan temel bileşenleri ile de vücut açısından son derece faydalı bitki türlerinden birisi konumunda bulunuyor. Bu nedenle de geçmişten beri Anadolu coğrafyasında doğal tedavi noktasında oldukça yoğun ve sık bir şekilde kullanımı gerçekleştirilmektedir. Bu özellikleri ile dikkat çeken Civan perçeminin toplam 80 farklı türü bulunmaktadır. Bu yönüyle de boyları 20 santim ile 1 metre aralığına kadar uzanabiliyor.

Genellikle yaz ve sonbahar aylarında çiçek açabilen ve hasatı da bu dönemlerde gerçekleştirilmektedir. Anadolu coğrafyasında yörelere göre “Akbaşlı”, “Sarı Civanperçemi”, “Marsama Otu” ve “Kandil Çiçeği” şeklinde farklı isimler ile de tanınabiliyor. İçeriğinde yer alan temel bileşenleri ile vücut sağlığının korunmasından, çeşitli sağlık sorunlarına kadar her konuda oldukça güçlü etkiler oluşturur. Bu durumda insan sağlığı açısından son derece faydalı bitkilerden birisi konumunda bulunmasına neden oluyor. Yüksek kapasiteli etkileri dolayısı ile de günümüzde de oldukça yoğun ve sık bir şekilde kullanımı gerçekleştiriliyor.

Civan Perçemi Faydaları

Vitamin, mineral yönünden son derece zengin içeriğe sahip olduğundan pek çok sağlık sorununa karşı doğal bir tedavi imkanı vermektedir. Bu yüzden de yaygın olarak kullanılan Civan perçemi faydaları oldukça zengin bir kapsama sahiptir. Civanperçeminin faydalarını ise;

Civan perçemi özellikle içeriğinde yer alan sakinleştirici etkisi ile vücutta gevşetici etkisi oluşturabiliyor. Bu çerçevede de sindirim sisteminde dengeli çalışmasına yardımcı oluyor. Bu şekilde de çok sık şekilde görülen hazımsızlık gibi problemlerin tamamen yok edilmesine yardımcı oluyor.

Sindirim sisteminde çalışma dengesini sağladığı gibi midede meydana gelen pek çok soruna karşı da hafifletici etkisi bulunuyor. Özellikle mide yanması şikayetlerinin giderilmesine yardımcı oluyor. Gastrit ve ülser gibi hastalıklara karşı da vücutta yüksek direnç sağlıyor. Mide kanama risklerine karşı da son derece destekleyici bir etki oluşturuyor.

Boşaltım sisteminde de dengeli çalışmaya yardımcı oluyor. Özellikle de boşaltım sistemi kapsamında gaz sorunu ve kabızlık gibi şikayetlerin tamamen ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor.

Kansızlık konusunda civan perçemi bitkisinin oldukça önemli faydaları bulunuyor. Çünkü içerisinde yer alan potasyum minerali ile kansızlık sorununun daha hızlı şekilde çözümlenmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda da vücut genelinde kanın daha etkin bir şekilde temizlenmesine yardımcı oluyor.

Bayanlar için adet söktürücü özelliği ile regl dönemlerinin daha sağlıklı ve daha düzenli bir şekilde geçirilmesine yardımcı oluyor. Özellikle regl dönemi ağrılarının hafifletilmesinde de pek çok ilaca göre daha sağlıklı ve daha faydalı bir çözüm oluşturur. Ciddi yan etkileri ve hormonsal dezavantajları bulunan tıbbi ilaçlara göre civan perçemi bayanlar için bu dönemde en etkili ve en sağlıklı çözümdür.

Şeklinde önemli faydalar barındırır. İçeriğinde yer alan özleri ve besin değerleri sayesinde vücut fizyolojisine doğrudan destekleyici etkiye sahip olan civan perçemi faydaları bilimsel olarak kanıtlanmışların dışında bilimsel olarak kanıtlanmamış pek çok faydayı da içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir